Nanotechnológie a priemyselné využitie nanovlákien

Účinnosť filtra Nano Med Clean proti vírusom potvrdilo certifikátom (VFE - Viral Filtration Efficiency) rešpektované laboratórium Nelson Labs v USA. Jedná sa o tenkú textíliu obsahujúcu nanovlákennou štruktúru. Užívatelia si ho môžu vložiť do látkovej rúška, a chrániť sa tak celý deň. Je ľahký a vysoko priedušný, takže uľahčuje dýchanie. V porovnaní s inými materiálmi dosahuje priedušnosti dvesto litrov vzduchu na meter štvorcový za sekundu.

Zobraziť viac
Filtrovanie
podľa parametrov
Zvolená kategória neobsahuje žiadne produkty

Účinnosť filtra Nano Med Clean proti vírusom potvrdila certifikátom (VFE – Viral Filtration Efficiency) rešpektované laboratórium Nelson Labs v USA. Jedná sa o tenkú textíliu obsahujúcu nanovlákennú štruktúru. Užívatelia si ho môžu vložiť do látkovej rúšky, a chrániť sa tak celý deň. Je ľahký a vysoko priedušný, takže uľahčuje dýchanie. V porovnaní s inými materiálmi dosahuje priedušnosť dvesto litrov vzduchu na meter štvorcový za sekundu.

Napriek presvedčivým výsledkom tuzemského nanotechnologického výskumu a sľubnému potenciálu v priemyselnej aplikácii prebudil skutočný záujem o nanoprodukty až nový koronavírus.

Skvelé riešenie na dosah

Nádejný prostriedok na ochranu, jedinečný a vysoko účinný materiál AntiMicrobe WEB R so záchytom vírusov vyšším ako 99,9 %, vyvinula technologička Marcela Munzarová, spoluautorka desiatok patentov a úžitkových vzorov. Nanotechnológiám a priemyselnému využitiu nanovlákien sa venuje pätnásť rokov a vývojom tohto materiálu sa zaoberala zhruba rok.

„Celý tento projekt som začala pred viac ako osemnástimi mesiacmi. Pôvodným zámerom firmy Nano Medical bola výroba zdravotníckych pomôcok. Kto mohol pred pol rokom tušiť, čo sa stane! Až pri progresii covidu-19 do štádia pandémie a pri celosvetovom nedostatku ochranných prostriedkov sme rozšírili náš pôvodný zámer o výrobe materiálu pre zdravotnícke masky. Materiál s takou vysokou účinnosťou predsa nevznikne za deň. Ku všetkému sú nutné dlhodobo prebiehajúce testy, potvrdenia, certifikácie. Výsledkom nášho snaženia je Nano Med Clean, ktorý svojho užívateľa spoľahlivo ochráni a je pri nosení komfortný. Nemáte z neho večer otlaky na tvári, kožné reakcie, neváži kilogram a vydržíte v ňom celý deň,“ vysvetľuje Marcela Munzarová.

Spoločnosť Nano Medical v máji v libereckom priemyselnom areáli prevzala novú priemyselnú budovu výrobného závodu s celkovou plochou 1500 m². V krátkom čase sem dopravili hlavné technologické zariadenia a vybavili skúšobne a laboratóriá kvality. Na výrobe sa bude podieľať okolo tridsiatich pracovníkov z Liberecka. Podľa Marcely Munzarovej bude pri plnom výkone schádzať z výrobných liniek päť až šesť miliónov filtrov do rúšok mesačne.

Pre profesionálov sa materiál bude používať na výrobu zdravotníckych masiek, čo sú jednorazové zdravotnícke pomôcky. Česko tak môže mať pokrytú vlastnú spotrebu filtrov, a to v tej najvyššej kvalite. Bez priekupníkov, premrštených cien a nedohľadateľných ázijských výrobcov.

Článok TECH EDU 2/2020, Text: Věra Vortelová, Resuscitácia NANO česko

NANO MED CLEAN filtr

NANO filtrace

Zobraziť viac
NANOSHOP s.r.o.
Příkop 843/4
60200 Brno
Česká Republika
IČO: 09810994
IČ DPH (DIČ): CZ09810994
Filtrovať produkty
StavVýrobcaLen skladomVypíše pouze produkty skladem
Čeština
cz
English
en
German
de
Polish
pl
Slovak
sk